Krem Fucibet Lipid - działanie. Na co się stosuje? (2024)

Fucibet Lipid to krem zawierający między innymi kwas fusydynowy i walerianian betametazonu. Wykorzystuje się go w trakcie stanów zapalnych skóry, między innymi atopowego zapalenia skóry z towarzyszącym zakażeniem. Należy unikać stosowania kremu w ciąży.

Reklama

Skład kremuFucibet Lipid

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 1 mg walerianianu betametazonu. Krem zawiera parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, alkohol cetostearylowy i sorbinian potasu.

Reklama

Jakie jest działanie kremu?

Preparat do stosowania miejscowego o skojarzonym działaniu betametazonu i kwasu fusydynowego. Betametazon należy do korykosteroidów o silnym działaniu (grupa III), działanie terapeutyczne wywiera w wyniku supresji miejscowych reakcji immunologicznych, jak rozszerzenie naczyń krwionośnych, obrzęk i ból.

W małych stężeniach, kwas fusydynowy działa bakteriostatycznie, w dużych bakteriobójczo. Kwas fusydynowy działa głównie na bakterie Gram-dodatnie, a w szczególności na Staphylococcus aureus, Propionibacterium acnes i Corynebacterium.

Nie wykazano swoistej op*rności krzyżowej z innymi grupami leków przeciwbakteryjnych.

Po zastosowaniu miejscowym wchłanianie walerianianu betametazonu może spowodować działanie ogólnoustrojowe zwłaszcza, jeżeli był stosowany na dużych powierzchniach skóry lub na skórze z uszkodzoną warstwą rogową. Po wchłonięciu jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z moczem.

Miejscowo zastosowany kwas fusydynowy osiąga duże stężenia w skórze, wchłanianie ogólnoustrojowe jest nieistotne.

Wskazania do stosowaniaFucibet Lipid

Atopowe zapalenie skóry z towarzyszącym nadkażeniem. Stany zapalne skóry, w tym wyprysk alergiczny i toksyczny powikłany zakażeniami drobnoustrojami wrażliwymi na kwas fusydynowy.

Należy uwzględnić oficjalne wytyczne dotyczące właściwego stosowania leków przeciwbakteryjnych.

Reklama

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kremu?

Nadwrażliwość na kwas fusydynowy lub walerianian betametazonu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Ze względu na zawartość kortykosteroidu, lek jest przeciwwskazany w:

ogólnoustrojowej infekcji grzybiczej;

pierwotnych infekcjach skórnych spowodowanych przez grzyby, wirusy lub bakterie, nieleczonych lub niepoddających się właściwemu leczeniu;

zmianach skórnych spowodowanych gruźlicą, nieleczonych lub niepoddających się właściwemu leczeniu;

okołoustnych zapaleniach skóry, trądziku różowatym i młodzieńczym;

chorobach skórnych u dzieci <1 rż., w tym stanach zapalnych skóry i zapaleniu pieluszkowym.

Reklama

Ostrzeżenia przed stosowaniemFucibet Lipid

Należy unikać długotrwałej, ciągłej terapii preparatem, zwłaszcza u dzieci, z uwagi na możliwość supresji nadnerczy, nawet bez stosowania opatrunku okluzyjnego. W zależności od miejsca aplikacji, należy zawsze rozważyć możliwość ogólnoustrojowego wchłaniania walerianianu betametazonu.

Odwracalna supresja osi podwzgórze - przysadka – nadnercza (HPA) może wystąpić w wyniku ogólnoustrojowego wchłaniania stosowanych miejscowo kortykosteroidów.

Ostrożnie stosować u dzieci z uwagi na to, że mogą one wykazywać większą podatność na indukowaną stosowanymi miejscowo kortykosteroidami supresję czynności osi HPA i wystąpienie zespołu Cushinga, w porównaniu z dorosłymi pacjentami.

Należy unikać stosowania preparatu w dużych dawkach, pod opatrunkiem okluzyjnym oraz długotrwałego leczenia. Dzieci i młodzież mogą być bardziej podatni na toksyczność ogólnoustrojową po zastosowaniu równoważnych dawek, z uwagi na większy stosunekpowierzchniskóry domasyciała niż u dorosłych.

Z uwagi na zawartość walerianianu betametazonu długotrwałe, miejscowe leczenie preparatem może powodować atrofię skóry. Należy unikać kontaktu leku z oczami. W wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów mogą wystąpić zaburzenia widzenia.

Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenia lub inne zaburzenia widzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, do których może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna chorioretinopatia surowicza (CSCR), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów.

Obserwowano przypadki op*rności bakterii po miejscowym zastosowaniu kwasu fusydynowego. Długotrwałe i powtarzające się stosowanie kwasu fusydynowego może zwiększać ryzyko rozwoju op*rności. Ograniczenie miejscowego leczenia maksymalnie do 14 dni, minimalizuje to ryzyko.

Ograniczenie czasu leczenia minimalizuje też ryzyko maskowania objawów infekcji patogenami op*rnymi, spowodowanego działaniem immunosupresyjnym kortykosteroidu.

Z uwagi na zawartość kortykosteroidu, który ma działanie immunosupresyjne, stosowanie leku może zwiększać podatność na infekcje, spowodować pogorszenie istniejącej infekcji lub uczynnienie infekcji utajonych.

Zaleca się zastosowanie leczenia ogólnego w sytuacji, kiedy infekcja nie może być kontrolowana lekami stosowanymi miejscowo.

Parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenozesan propylu mogą powodować reakcje alergiczne (czasem opóźnione). Sorbinian potasu i alkohol cetostearylowy mogą wywoływać reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Reklama

Krem Fucibet Lipid aciąża

Preparat nie powinien być stosowany w ciąży chyba, że stan kliniczny pacjentki wymaga leczenia walerianianem betametazonu i kwasem fusydynowym.

Nie przewiduje się wpływu na noworodka i (lub) niemowlę karmione piersią, ponieważ ekspozycja ogólnoustrojowa na walerianian betametazonu i kwas fusydynowy po zastosowaniu preparatu na niewielką powierzchnię skóry u kobiet karmiących piersią jest nieistotna.

W okresie karmienia piersią nie należy stosować leku na piersi.

Reklama

Efekty uboczne sotsowania kremu

  • Niezbyt często: nadwrażliwość, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk, pieczenie skóry, świąd, suchość skóry, ból lub podrażnienie w miejscu aplikacji.
  • Rzadko: rumień, pokrzywka, wysypka (w tym rumieniowa i uogólniona), obrzęk lub pęcherzyki w miejscu aplikacji.
  • Częstość nieznana: nieostre widzenie.

Ogólnoustrojowe, niepożądane działania leków z grupy kortykosteroidów, w tym walerianianu betametazonu, obejmują supresję nadnerczy zwłaszcza podczas długotrwałego stosowania miejscowego. Zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i jaskra mogą wystąpić po miejscowym zastosowaniu kortykosteroidów w okolicy oczu, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu oraz u pacjentów z predyspozycją do rozwoju jaskry.

Dermatologiczne działania niepożądane leków z grupy kortykosteroidów o silnym działaniu to atrofia, zapalenie skóry (w tym skórne zapalenie kontaktowe i wysypka trądzikopodobna), zapalenie okołowargowe, rozstępy skórne, trądzik różowaty, rumień, nadmierne owłosienie, nadmierna potliwość i odbarwienia.

W przypadku długotrwałego miejscowego stosowania kortykosteroidów mogą wystąpić wybroczyny.

Dawkowanie kremuFucibet Lipid

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci: cienką warstwę kremunakładać 2 lub 3 razy na dobę, nie dłużej niż przez 14 dni.

Szczególne grupy pacjentów.

Nie określono ryzyka stosowania leku u pacjentów w podeszłym wieku, u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz z zaburzeniami czynności wątroby. Nie są konieczne szczególne środki ostrożności ani dostosowanie dawki w tych grupach pacjentów.

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Czytaj również

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u niemowląt i dzieci - leczenie i objawy

Atopowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy, badania, leczenie

Krem Fucibet Lipid - działanie. Na co się stosuje? (2024)

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Msgr. Benton Quitzon

Last Updated:

Views: 5685

Rating: 4.2 / 5 (63 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Msgr. Benton Quitzon

Birthday: 2001-08-13

Address: 96487 Kris Cliff, Teresiafurt, WI 95201

Phone: +9418513585781

Job: Senior Designer

Hobby: Calligraphy, Rowing, Vacation, Geocaching, Web surfing, Electronics, Electronics

Introduction: My name is Msgr. Benton Quitzon, I am a comfortable, charming, thankful, happy, adventurous, handsome, precious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.